Niečo z histórie

Pridané: 14.3.2012 14:25:00 Počet zobrazení: 1554

14 Marec 2012

Povieme si ponožky, pančuchy, pančuchové nohavice jednoduchá súčasť nášho šatníka.

Určite sa začala písať v starovekom Grécku. Bedrová zástera bola najjednoduchšou formou spodnej bielizne. Najjednoduchšia mala formu širokého a pozdĺžneho pásu látky ovinutej medzi nohami a okolo pása. ôsmom storočí pred naším letopočtom sa grécky básnik Hesiod zmienil o PILOI – o ponožkách vyrobených z rozstrapatených vlasov zvierat. Túto ,,obuv,, často nosili herci komédii.

Starovekí Rimania nosili spodnú vrstvu odevu – subligaculum. Nosili to rovnako muži ako ženy, ktoré ho dopĺňali ešte vrchným dielom, zvaným strophium. Na tento spodný odev sa obliekala tóga. Tóga nebola v obľube, lebo Rimania o nej tvrdili, že je chladná. Rimania si začali omotávať svoje chodidlá a nohy dlhými pásmi kože alebo tkaniny.

 Za zmienku stojí staroveká indická kultúra – tu sa celé vybavenie dlhých pančúch s podväzkami a podväzkovými pásmi nosilo na vrchu, neskrývané pod sukňou, šatami alebo nohavicami.

 V 11. až 13. storočí sa začína objavovať prvá navliekacia spodná bielizeň – braies, ktorá bola rozšírená medzi všetkými spoločenskými vrstvami. Braies sa upevňovali okolo pása a v polovici stehien. Ľudia z bohatších vrstiev nosili aj takzvané chausses – hrubé pančuchy, ktoré pokrývali len nohy. Predchodcovia moderných pančúch mali konce skrátené pod koleno, noha bola nižšie pokrytá presne sediacou látkou. Látka bola vyrobená zo zafarbenej vlnenej tkaniny, zostrihanej na tvar nohy a zošitej zadným stehom. Potom bola pripevnená ku koncovému pásu.

Zaujímavým je aj obdobie v Amerike -  pred občianskou vojnou boli veľmi populárne kamaše z vlny alebo flanelu, pod kolená s jednoduchým rázporkom na gombík a sťahovacími šnúrkami okolo pása.

Ponožkový a pančuchový priemysel sa začal rozmáhať až  v 20. storočí. Bavlna, vlna a ich kombinácie v jasných farbách a vzoroch zaujali pozornosť ľudí. V tomto období začalo byť populárne  aj nosenie ponožiek a pančúch z vlny, zo zmesí vlny s hodvábom a vlny s bavlnou. Záujem o tieto materiály pretrvával až do roku 1950, kedy boli do výroby zaradené syntetické tkaniny na ponožky aj  pančuchy, ktoré umožnili  výrobu pružných ponožiek - jedna veľkosť každej nohe.

V nasledujúcom období jednoznačne ponožky a pančuchy sa stali neodmysliteľnou súčasťou nášho odievania a podliehali, podliehajú a budú podliehať módnym trendom a požiadavkám ľudí.

Malý zlomok histórie, ktorý rozšíril možno Vaše poznanie.

Newsletter

Prihlásenie

Udeľujem spoločnosti Averon Trade s.r.o., IČO 51151677 výslovný súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať.
Bližšie informácie TU.

×